Ekonomistler 2024 İçin Ne Söylüyor? ABD ve AB Faiz Artırımına Devam Edecek mi?

2024 yılı için ekonomistlerin bir sürü öngörüsü var. Faiz artırma ve ekonomilerin büyümeleri hakkında ekonomistlerin dedikleri merak ediliyor. Ekonominin gelecek yıl nasıl olacağını merak ediyorsanız sizi içeriğe alalım!

2024 yılına ekonomistlerin çok olumlu baktığını söyleyemeyiz. Ekonomistler, 2024 yılının geçtiğimiz yıllardan daha kötü geçeceğine inanıyorlar.

Büyük ekonomilerde 2023 yılında görülen sürekli faiz yükseltme kararları sonucunda 2024 yılında ekonomik büyümenin yavaşlayacağı düşünülüyor. Ekonomilerdeki bu durum sonucunda küresel büyüme tahmini de düşürüldü.

2024 yılında ekonomilerde resesyonun tüm ülkelerde görülmesi bekleniyor.

Durgunlaşan ekonomilerde şirketler borçlarını yüksek faiz oranlarıyla ödemek zorunda kalıyor. Bunun sonucunda ise ekonomistler şirketleri zor günler beklediğini belirtiyor.

Türkiye için de diğer ülkelerden farklı bir son beklenmiyor. Enflasyonun Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğu konusunda ekonomistler hemfikir.

Türkiye için olumlu olabilecek bir gelişme büyük ekonomilerin durduğu bu dönemde Türkiye gibi ülkelere yüksek getiri olabileceği umudu ile yabancı sermaye girmesi.

2024 yılı için ekonomiden zayıf bir performans bekleniyor.

Enflasyonun da yakın zamanda düşmeyeceğini ekonomistler öngörüyor. Bunun sonucunda gelişmiş ekonomilerdeki faiz yükselmesi devam edecek gibi. Örneğin ABD için ekonomistler ilk faiz indirimin ancak ilkbaharda olacağını düşünüyorlar.

Çin, pandemi sonrasında hızla toparlansa da 2024 yılında yine ekonomisinin yavaşlaması bekleniyor.

Çin ekonomisinin yavaşlaması demek küresel ekonominin de yavaşlaması demek. Yani 2024 yılının küresel anlamda tüm ülkeleri etkileyen bir ekonomik yavaşlama olacağını ekonomistler belirtiyor.

İngiliz Merkez Bankası BoE’nin Temmuz’a kadar faizleri sabit tutması ekonomistlerin öngördüğü bir durum.

Bazı ekonomistler ise faizlerin tekrar artırılacağını düşünüyor. Avrupa Merkez Bankası için öngörü ise üçüncü çeyrekte faiz indirimi yapacağı. Fed’in faiz indiriminin ise ikinci çeyrekte olacağı düşünülüyor.

2024 yılı için yapılan bir başka uyarı da kalıcı enflasyon ve ülkelerin ekonomik büyümeleri hakkında.

2023 yılında ekonomilerin büyümelerinde bir gerileme olacağı tahmini yapılmıştı. 2024 yılı ise toparlanma yılı olarak görülüyordu. Ama bu toparlanmanın hızlı olmayacağını da ekonomistler belirtiyor.

Avrupa Merkez Bankası’nda ise faiz indirimi olmayacağı düşünülüyor. Faiz indirim beklentisinin 2024 yılının 2.yarısında olabileceği öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir