ABD, Rusya ile çalışan bankalara daha sert yaptırımlar hedefliyor

ABD, Rusya’yı sıkıştırmak için yeni bir yaptırım planı açıkladı. Plan, Rusya’nın askeri-endüstriyel kompleksi için ödemeleri kolaylaştıran bankaları hedef alıyor.

Bu plan, Rusya’nın Ukrayna savaşını finanse etme kabiliyetine zarar vermeye çalışan ve şimdiye kadar başarısız olan bir dizi kısıtlamanın sonuncusu.

Adlarının açıklanmaması kaydıyla gazetecilere bilgi veren üst düzey ABD’li yetkiliye göre ABD Başkanı Joe Biden, cuma günü iki kararnamede değişiklik yaparak ABD’nin Ukrayna savaşı nedeniyle ilk kez ikincil yaptırımlar uygulamasına izin verecek.

Karar, ABD makamlarına Rusya menşeli ancak büyük ölçüde Rusya dışında dönüştürülmüş ürünlere yönelik yasakları uygulama yetkisi verecek.

ABD halihazırda Rus elmaslarının ithalatını yasaklamıştı. Yeni karara göre, Rusya elmasları işlenmek üzere başka bir ülkeye gönderse bile bunların ABD’ye girmesi engellenecek.

BANKALAR CEZALARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

Bu da bankaların Rusya ile bağlantıları nedeniyle zaten yaptırım uygulanan firmalarla iş yaptıkları için ciddi mali cezalarla karşı karşıya kalabilecekleri anlamına geliyor.

Cuma günkü karara göre, ticaretin devam etmesi halinde bu bankalardan bazıları bu ilişkileri sürdürdükleri için cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Hazine Bakanı Janet Yellen, “Finansal kuruluşların, bilerek ya da bilmeyerek atlatma ve kaçakçılığın kolaylaştırıcıları olmamalarını sağlamak için her türlü çabayı göstermelerini bekliyoruz” dedi.

Yellen, “Rusya’nın savaş makinesinin tedarikini kolaylaştıran finans kuruluşlarına karşı kararlı önlemler almak için bu yetkinin sağladığı yeni araçları kullanmakta tereddüt etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği liderleri de bu hafta başında Rusya’nın kârlı elmas endüstrisini kısıtlayan, Rusya’dan sıvılaştırılmış petrol gazı ithalatını yasaklayan, bazı işlenmiş metallerin ithalatını kısıtlayan ve silah yapımında kullanılan makinelerin ihracatını yasaklayan bir yaptırım paketini destekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir