İsveç NATO’ya katılma tasarısını onayladı

Türkiye’nin vetosu nedeniyle aylardır NATO kapısında bekleyen İsveç, üyelik tasarısını onayladı.

İsveç parlamentosu, ülkenin NATO üyesi olmasına izin veren yasa tasarısını kabul etti.

Parlamentoda yapılan oylamada tasarı 37’ye karşı 269 oyla kabul edildi. Sol Parti ve Yeşiller Çevre Partisi NATO üyeliğine karşı oy kullandı.

İsveç’in NATO üyesi olabilmesi için Türkiye ve Macaristan’ın onayını alması gerekiyor. Halihazırda 28 NATO ülkesi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini kabul etti.

Türkiye İsveç’e yeşil ışık yakmezken, Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay verilmesine dair kanun teklifi, 23 Mart Perşembe günü TBMM Dışişleri Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak.

‘TARİHİ BİR OLAY’

Dışişleri Bakanı Tobias Billström, parlamentodaki oylamayı, “Tarihi bir olay” olarak niteleyip “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra güvenlik açısından İsveç en ciddi durumu yaşıyor. NATO üyeliği, İsveç’in güvenliğini garantiye almanın ve tüm Avrupa, Atlantik bölgesinin güvenliğini güçlendirmenin ve dayanışma içinde katkıda bulunmanın en iyi yoludur” dedi.

Savunma Bakanı Pal Jonson da İsveç’i askeri olarak NATO’ya entegre etmek için çok çalıştıklarını söyledi.

İsveç’in NATO üyeliğinin Avrupa’ya büyük katkısı olacağını savunan Jonson, “İsveç’in NATO üyeliği dünyada, güvenlik, savunma ve siyasi sonuçları olacak tarihi bir olaydır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir