Dünya’nın en değerli metalinin altın olduğunu mu sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz…

Dünya’nın en değerli metalinin altın olduğunu düşünüyorsanız bir kez daha düşünün. Rodyum, altını yediye katlayan değeriyle bu unvanın sahibi olabilir…

8100 dolarlık ons fiyatıyla dünyanın en değerli metali olma unvanını elinde bulunduran rodyum 2020’nin ilk 13 gününde yatırımcısına dolar bazında yüzde 33 kazandırdı. Buna karşılık altındaki yükseliş ise yüzde 2’de kaldı. Araçların egzoz emisyon sistemlerinde kullanılan rodyuma talep dünya genelinde emisyon miktarlarının düşürülmeye çalışılmasıyla her geçen gün artıyor. Rodyumun fiyatı son 4 yılda 12 katına çıktı.

Araçların egzoz emisyon kontrol sistemlerinde yaygın olarak kullanılan rodyum 8100 dolar/ons ile şu anda dünyanın en değerli metali unvanını elinde bulunduruyor. Seneye 6.075 dolardan başlayan rodyumun ons fiyatı 8 bin 100 dolara kadar yükseldi. Böylece yatırımcısına dolar bazında sadece 13 günde yüzde 33 kazandırmış oldu.

Rodyum fiyatı 2019 genelinde de yüzde 145 yükselmişti. Paslanmaya karşı dayanıklılığıyla bilinen rodyum mücevher endüstrisi tarafından kullanılsa da talebin yüzde 85’i otomotivden geliyor.

DÖRT YILDA 12 KATINA ÇIKTI

Rodyumun değeri otomotiv endüstrisinde artan talep sebebiyle son 4 yılda 12 katına çıktı. Bunda artan talep kadar pazarın küçüklüğü de etkili oldu. Altının aksine rodyumda fiyatlarda büyük oynaklık yaşanabiliyor.

Rodyuma talebin artmasında ise başta Çin olmak üzere birçok ülkenin artık daha katı emisyon kuralları uygulaması etkili oluyor. Rodyum azot oksitlerin azaltılmasında en etkili metal olarak biliniyor.

Yine oto endüstrisinin benzer amaçlarla kullandığı paladyumda da sert bir yükseliş yaşandı. 2020’nin ilk 13 gününde paladyumun ons fiyatı yüzde 9 artışla 2 bin 125 dolara ulaştı.

Rodyum nedir; neden değerli?

Rodyum oksijenle kolayca reaksiyona girmez, bu da onu bir asil metal yapar ve hem korozyona hem de oksidasyona dayanıklı mükemmel bir katalizör olduğu anlamına gelir. Genel sağlamlığı ve 1.964 santigrat derece olan yüksek erime noktası, onu platin, paladyum, osmiyum, iridyum ve rutenyumun yanı sıra platin grubu metaller arasına yerleştirir.

600 santigrat dereceye kadar su ve hava sıcaklıklarına dayanma ve çoğu asitte çözünmez kalması, rodyumu arabalarda, uçaklarda, elektrik kontaklarında ve yüksek sıcaklık termokupl ve direnç tellerinde kullanım için çok yönlü hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir