Depresyonun Fiziksel Sağlığınızı Aniden Bozarak Yapabileceklerine İnanamayacaksınız!

Daha önce depresyon belirtilerini ve depresyonun neden olabileceği sağlık durumlarını sık sık duymuşsunuzdur. Ancak depresyonun ani gelişen felç riskini arttırdığı ilk kez araştırmalarla ortaya kondu.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/ar…

Depresyon ile ilgili yapılan iki çalışma şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Buna göre yapılan ilk çalışmada depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunlarının hastaları felç riskini artırabileceği belirtildi.

Neurology dergisinde yayınlanan araştırmada felç geçirmeden önceki yıl içinde hayatta kalanlar, felç geçirmemiş insanlardan oluşan bir kontrol grubu ile kıyaslandı.

Sonuç olarak felç geçirenlerin depresyon ve duygu durum bozukluğu yaşama ihtimalinin yüzde 46 daha fazla olduğunu bulundu.

Diğer bir çalışmada ise depresyon, bipolar bozukluk ve mevsimsel duygudurum bozukluğu ile bağlantılı olduğu bilinen genlere sahip kişilerin kayıtları incelendi.

Sonuç olarak yüksek genetik riske sahip olanların felç geçirme olasılığının daha yüksek olduğu açıklandı.

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı bu çalışmalar insanların duygudurum bozukluğu genleri taranırsa inme riskini artırdığı bilinen diğer faktörler daha iyi yönlendirileceği öne sürüldü.

Ek olarak, Birleşik Krallık’ta her yıl yaklaşık 100 bin kişi, her beş dakikada bir felç geçiriyor. Toplamda ise 1,3 milyon felçli hasta var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir