Afet bölgelerindeki öğretmenler şartsız tayin hakkı istiyor

Depremin nedeniyle büyük yıkımın yaşandığı illerde görevli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan şartsız tayin hakkı istiyor.

YAKININI KAYBETMEYEN DEPREMZEDE ÖĞRETMENE TAYİN HAKKI YOK

Depremzede öğretmenler, MEB tarafından depremden etkilenen öğretmenlere yönelik tayin hakkı içeren bir duyuru yayımlandı. Ancak yapılan duyurunun son derece kısıtlı olduğunu ifade eden birçok depremzede öğretmen tayin hakkından yararlanamadı.

Afet bölgelerinde görevli öğretmenler verilen tayin hakkındaki kısıtlamaların kaldırılmasını, şartsız olarak kendilerine tayin hakkı verilmesini talep ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayımladığı kılavuz ile, deprem bölgesine görev yapan öğretmenlerden, yakınını kaybeden ya da kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin tedavisinin bulunduğu ilde yapılamaması sebebiyle bu öğretmenlere yer değişikliği hakkı verildiğini duyurmuştu.

Ancak depremde yakınını kaybetmeyen, kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu kişinin başka bir ilde tedavisi gerekmeyen depremzede öğretmenler ise tayin hakkından yararlanamıyor.

SOSYAL MEDYADAN SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Afet bölgesinde görevli olup, evini kaybeden veya oturdukları ev ağır hasar gören depremzede öğretmenler, MEB’in tayin hakkından yararlanamamaktan şikayetçi.

Şartsız tayin hakkı isteyen depremzede öğretmenler, sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor.

Deprem bölgesinde görev yapan öğretmenler, psikolojilerinin bu durumdan etkilendiğini, evlerinin yıkıldığını öne sürerek bölgeden başka bir yere şartsız tayin hakkı verilmesini talep ediyor.

Depremzede öğretmenler, sosyal medya hesaplarından, ‘#OylarŞartsızTayine’ ve ‘şartsıztayinelzemdir’ paylaşımları ile MEB’na seslerini duyurmak istiyor. Şartsız tayin hakkı isteyen öğretmenler sosyal medyadan şu paylaşımları yaptılar:

Melis Meriy: Öğretmenlerimizin fiziksel ve ruhsal yaralarını sarmaları için ihtiyaçları olan ohal bölgesinden diğer bakanlıklarda olduğu gibi koşulsuz tayin hakkı.

Bora Dinçer: Şartsız tayin hakkı verilmelidir. Evsiz kalmak ‘hafif’ bir durum mudur?

Burcu: Öğretmen, sokakta, çadırda, konteynırda eğitim vermek istemiyor. Güvenlik istiyor!

Tommy Shelby: Depremzede öğretmenler ölüme terk edilmiştir. Ailelerimizin enkazdan çıkması bile onlara tayin hakkı vermemiştir. Hakkımızı aramayan sendikalardan bu hafta istifa ediyoruz.

İpekgül Gima: Kabine toplantısından şartsız tayin kararını bekliyoruz. Ailelerimizle güvende olmak istiyoruz.

Volkan Tasa: Depremzede öğretmenlerin barınma sorunu var, depremzede öğretmenlerin psikolojik sorunları var, depremzede öğretmenlerin yeniden toparlanmaya ihtiyacı var.

Duygu Biçici: Bizi tayin etmediler. Ölünüz varsa gidin dediler. Duyun artık sesimizi.

Felekşan Akman: 2 aylık bebeğimle buradan atlamak zorunda kaldık. Şimdi biz ölmedik diye yaşadıklarımızın hiç mi önemi yok.

Eray Öğretmen: O bölgedeki öğretmenler tekrar eski görev yerlerinde ne hisseder? Az empati lütfen ya! Binlerce öğretmenimiz bölgede değil. Bizleri de onların yanına gönderin. Görevlerimize başlayıp iyileşelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir